21 Haziran 2017 Çarşamba

Kadir Gecemiz Hayırlara Vesile, Dualarımız Kabul Olsun İnşallah.

 
Merhabalar

Ramazan geliyor. Geldi derken; bitmesine 3 gün kaldı ve geldik bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesine.
Her ne kadar tam günü bilinmemiş olsa da; Ramazan ayının son 10 günü içerisindedir Kadir Gecesi ve Ramazan ayının 27.gecesi olarak kabul edilir.

Kadir'in anlamı, değer, kıymet ve itibar demektir.

Kadir Gecesinin fazileti; kitabımız Kur'an-ı Kerim'in bu gece de indirilmesi ve Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bu gecede Peygamberlik görevinin verilmesidir.

Kadir Suresi Meali:

Yüce Allah'ım şöyle buyuruyor:
  • Doğrusu, Biz. onu (Kur'an-ı) Kadir Gecesinde indirdik.
  • Kadir Gecesi'nin ne olduğunu bilir misin?
  • Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
  • Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.
  • O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyuruyor:

"Kim ki faziletine inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır."

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Ramazan ayının son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.

Her kim ki bu mübarek geceye erişirse, öncelikle bu geceye ulaştığı için Rabbimize şükretmeli, bu geceyi en güzel şekilde değerlendirmeli, Kur'an-ı Kerim okumalı, namaz kılmalı ve Yüce Rabbim'den af dilemelidir. 

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Kur'an okuyanlara Yüce Kitab'ımızın şefaat edeceğini " Kur'an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçi olarak gelir" sözleriyle bildirmiştir. 

Bu güzel gece de Cebrail (a.s.)'in diğer melekler yer yüzüne inerek Allah'a ibadet eden kulları selamlamaları ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selam ve esenlik olması da ilahi rahmetin çok güzel bir tecellisidir. Bin aydan daha hayırlı olduğu açıkça bildirilen bu gece bizim için Allah'ın büyük bir lütfudur.

Bu geceye eriştiren Rabbime binlerce kez şükürler olsun. Hepimizin duaları kabul, günahlarımız affolsun. Tüm müslüman aleminin bu güzel Kadir Gecesi hayırlara vesile olsun. 

Dualarda buluşmak üzere. Hayırlı iftarlar.

Hayırlı Kandiller.

Hoşçakalın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder