Ana içeriğe atla

Nerede O Eski Kartpostallar?

Merhabalar

Çocukluğumda yeni bir yılın gelmesini en çok kartpostal atabilmek adına severdim.
O zamanlar yağan lapa lapa karlarda, elimdeki kısıtlı parayla tüm sevdiklerime kartpostal alır, onları postalar ve onlardan da bana cevap gelmesini beklerdim.  Pullu, simli olanlar daha pahalı olduğundan onları önem derecesine göre daha yakın olduklarıma alır, diğerlerine simsiz ama kışı ve yeni yılı yine çok güzel anlatanlarını tercih ederdim.

Aynı evde kalıyor olmamıza rağmen rahmetli babaanneme bile pullu, simli çok kartpostal gönderdim. Kendisinin okuma yazması yoktu ama ben kendi yazdığımı, kendim okur, onun mutluluğunu izlerdim.

Rahmetli anneannem ile dedeme de gönderirdim ama onlar köyde oturduğundan ya çok sonra ellerine ulaşır, ya da çoğu zaman kaybolurdu. O zamanlar şimdiki gibi her daim köye vasıta yoktu. Postacılar belki haftada uğrar, yolar kapalıysa belki bir ay hiç uğramazlardı. Bu nedenle onlara gönderdiğim kartpostallar daha bir kıymetliydi. Çünkü ellerine ulaşıp, ulaşmadığını beklemek ayrı bir keyifti.

Dijital çağ, sosyal medya çıktığından beridir birbirimize artık iyi dileklerimizi dijitalde iletir olduk. Watshapp'tan resimli kartlar, ya da yazılı mesajlar. Olmadı tek tek göndermek zor geldiyse facebook üzerinden tek bir gönderi yap. İşlem tamam. 

Eskiden gönderdiğimiz sıcacık kartpostallarımızın yerini maalesef ki duygusuz mesajlar aldı. Bende bu yıl istedim ki, eskiye dönüp biraz nostalji yapalım ve eskiden gönderdiğimiz o kartpostalları hatırlayalım. Hatta daha da güzelini yapıp, sevdiklerimize kartpostal gönderelim. Kendi el yazımızla, kendi yüreğimizden dökülenlerle. 

Yeni yazılarımda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın. Sevdikleriniz hep sizlerle olsun. 

Hoşçakalın.
Yorumlar

 1. Bu güzel bu kadim geleneğimizi yaşatmalıyız. Yaklaşan yılbaşı ve senin bu değerli paylaşımın vesile olsun inşallah Beyda'cığım. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldız;
   İnşallah herkes birbirine kart atsın. Mutlu olalım. :)

   Sil
 2. Çocukluğuma götürdün beni karpostal, yılbaşı tebrik kartları

  YanıtlaSil
 3. Anı olarak kaldı sanki bu kartpostallar ama guzel anılardı ilk kez ilkokulda arkadaşlarımızla birbirimize gönderdiğimizde mutlu olduğumu hatırlıyorum 😊 yüreğinize sağlık 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslı Ergüven;
   Bende o zamanlar çok öutlu olurdum ama şimdiye pek bir şey kalmadı.

   Sil
 4. ayy bayılırdım simli karlı yılbaşı kartlarına bir balık burcu olaraktan bakar bakar hayallere dalardım uzun uzun...şimdi pinterestten bakıyorum onlara napayım artık kimseler kart göndermiyor birbirine posta kutusundan yıllardır çıkan tek şey bitmek bilmeyen faturalar ve reklam broşürleri maalesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. babaannemintakvimciği;
   simli kartları bulmak meseleydi. Bazen olanlar da çok pahalı olurdu.

   Sil
 5. geçmişle ilgili en çok özlem duyduğum şeylerden biridir kartpostallar... etkinlik olarak yaptırıyorum çocuklara bazen. Ama benim kadar anlam yüklemiyorlar elbette.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emine Öztürk;
   Şimdiki çocuklar doyumsuz olduğundan, her şey ellerinin altında bulunduğundan bu tarz şeylere maalesef anlam yükleyemiyorlar.

   Sil
 6. maalsef kartpostal devri neredeyse bitti gibi..az buçuk da olsa gönderenler olyo ara sıra..aslında kartpostalla mektup göndermek,e-posta ile mektup göndermekden daha duygusal ve içten..bu arada kartpostallar da harika olmuş..elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ertuğrul;
   Kartpostal ve mektup arkadaşlıkları hep devam etmeli. Bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum :)

   Sil
 7. Hemen akılda eski hatıralar beliriyor ve Jingle Bells şarkısını sende duyuyor musun? :) Güzel bir anımsatmaydı teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Dimi yani. O kartpostalları ben ne çok severdim. halen sakladığım bir kaç tane var. İçlerinde en güzeli kızım kreşteyken bana yaptığı anneler günü kartı. Of ya yaşlanmışım ben:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elmas Koçan;
   Eskiden oğlum da bana yapardı ama şimdi ergen modunda :)

   Sil
 9. Çocukluğum geldi aklıma.Böyle süslü püslü,simli kartları özellikle arardım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeşim;
   Evet bende arardım simlileri. En çok onları severdim ve dimleri dökülmesin diye özenle saklardım :)

   Sil
 10. kartpostalları bende çok severdim :) ama nedense siz yazana kadar aklıma gelmemiş, maziye gittim resmen bu yazınızla . Ne güzel zamanlardı :)

  YanıtlaSil
 11. Çocukluğuma döndüm bir an:) Bende ne çok severdim; yılbaşı temalı, simli kartpostalları:) Ne hoş, ne kıymetli anlarmış meğer...Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olcay Turkuaz;
   Eski her şey güzeldi. Teknoloji, digital derken eskileri unuttuk maalesef:(

   Sil
 12. Canım, yaşım itibarıyla onlarla büyüdüm. Simliler bizimdi. Babam daha çok sanatla ilgili kartlar alırdı. Herkes kartları yazıp hazırlar, toptan postaya verilirdi. Bize gelenlere hele nasıl sevinirdik Beyda'cığım. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Kutlarım seni kızım. Yeni yılın kutlu olsun canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece Ablacığım;
   Bende simlileri çok sevenlerdendim ama kısıtlı alabilirdim. Umarım kalbinden geçenlerin kat kat fazlasının olduğu bir yıl olsun. Çok öptüm :)

   Sil
  2. Amin Beyda'm.Sağol kızım. Dilerim senin; ailen ve yakınların için de çok güzel bir yıl olur. Ben de seni öpüyorum canım :)

   Sil
 13. Güzel bir nostalji oldu. Hatıralar depreşiyor güzel yazınız sayesinde. Sizide bloğuma beklerim, Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 14. Kartpostal, mektup bunların her biri ayrı bir tat gerçekten 😊 Bende çok mektup severdim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumaya Gel;
   Mektup arkadaşım vardı küçükken. Biri ile halen görüşürüz. Diğeri zaten pek sıcak değildi. Koptuk. Ama şu anda çok güzel mektup dostlarım var :)

   Sil
 15. ay ne güzel anılaaar yaaa :)

  YanıtlaSil
 16. Son dönemdeki dijitalleşmeyle böyle şeylerin yüzüne bakılmıyor. İlkokula giderken ben de birkaç kere kartpostal atmıştım. Garip ve güzel bir heyecanı vardı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür;
   Teknoloji hayatımızda eski güzellikleri öldürüyor maalesef :(

   Sil
 17. O karpostallar ki her zaman gönderilen kişiye özel olurdu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melike Yıldız;
   Evet kişisine göre alırdım bende :)

   Sil
 18. Ne varsa eskide var. Özlüyoruz...

  YanıtlaSil
 19. Yaa gerçekten de ne güzel bir konuya değindiniz böyle. O simli güzel kartpostallar kar manzaralı falan... Çocukluğumda vardı hep. Hem bayramlarda önemli günlerde yollamak adettendi. Şimdi toplu mesaj yolluyoruz bitiyor. Ve bu güzellikleri özlemek kalıyor hatırlayanlara... Teşekkürler bu güzel konuya değindiğiniz için. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülhan Ülgentürk;
   Maalesef ki öyle. Telefon açmaya bile tenezzül etmez hale geldik maalesef :(

   Sil
 20. Eski kartpostallara baktıkça çocukluğum geldi aklıma Beyda'cım:) Ne güzel günlerdi. Ben de büyüklerime hep yollardım. Orta okul yıllarımda kartpostal koleksiyonu yapmıştım. Keşke hatıra olarak bu koleksiyonu saklayabilseydim. Ev taşınmaları sırasında kayboldu.:( Simli olanları daha çok seviyordum. Bu yıl küçük oğlumla dedesine gönderdik. Hem eskiyi hatırlamak hemde küçük oğluma bu heyecanı yaşatmak adına yaptık.
  Emeklerine sağlık. Güzel bir nostalji yazısıydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sosyal medya kafe;
   O koleksiyon bende de vardı ama sanırım çocukluğumda taşınma sırasında atmışım. Keşke saklasaymışım diyorum bende.

   Sil
 21. Hepsi ayrı bir masal anlatıyor sanki.
  Hele biri bana "Küçük Kadınlar" kitabımı hatırlattı. Benim hala sakladığım bir iki eski kartpostal var. Yerleri bambaşka.

  Çok güzel bir paylaşım olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tülin;
   Bir dönem bende de çoktu ama maalesef şimdi yok:(

   Sil
 22. Çocukluğuma götürdünüz beni. Her yılbaşında her daim kısıtlı paramla simli kartpostal alma heyecanlarını tekrar yaşadım resmen..
  Teşekkür ederim, nefis hoş bir konuya değinmişsiniz.
  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taner Koç;
   Nostalji yapabildimse ne mutlu bana:) Çok teşekkürler.

   Sil
 23. Aslında tüm güzel olan şeyler hep eskide kaldı.. Kartpostallar da onlardan birisi. Unutmamak adına herkes kartpostal yazmalı bence. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğçe;
   Çoğu kişi üşeniyor şimdi canım. Teknoloji daha kolay geliyor maalesef:(

   Sil
 24. Hatırlamak ve hatırlanmak,değer vermek ve değer görmek kavramlarının en güzel aracıydı bu sevimli kartlar. Şimdi düşününce, aslında ne zahmetli işmiş, seçmek, beğenmek, yazmak, göndermek.. Ve biz hiç üşenmeden yapmışız bunları :) Şimdi dediğiniz gibi ayrı ayrı mesaj atmak bile güç geliyor da onu bile toplu halde gönderiyoruz :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sihirli inciler;
   Aynen öyle maalesef. O kartpostalları dediğin gibi seçmek, yazmak ve postalamak bile bir işti. Şimdi mecburen postaneye gidince bile söyleniyoruz.

   Sil
 25. Ne güzel yazmışsın be Beyda. Hatta blogcular olarak birbirimize kartpostal atsak nasıl olur 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cem;
   Geçen sene öyle bir etkinlik yapılmıştı ama bu sene ben hiç kimsede görmedim.

   Sil
 26. Ne güzel kartpostallar vardi ben biriktirirdim kücükken 😉

  YanıtlaSil
 27. bende simli noel babalı olanlarını arıyorum dört gözle ama giden çocukluğum gibi yoklar ...

  YanıtlaSil
 28. eskiden bunları mektup yazıp gönderirdik çok anlamlı oluyordu gerçekten.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasin Kalem;
   Evet bende tüm yüzeyini mutlaka doldururdum yazıyla :)

   Sil
 29. Orta yaşa gelmiş birisi olarak
  çocukluğum böyle kartpostallar yazmak ve göndermekle dolu dolu geçti.Hele açınca ışıklı,müzik çalan kartlara bayılırdım.Hiç unutamıyorum.İyiki annem böyle
  güzelliklere alıştırmış.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzzet Olçum;
   Bende oğluma aşılamaya çalışıyorum ama şimdikiler yerinden kalkmaya üşeniyor. Tembeller.

   Sil

Yorum Gönder