Ana içeriğe atla

İçeriklerim Kopyalanıyor

Bugün Kitaplara Kaçanlar bloğu ile içerik çalınması ile ilgili konuştuk ve bunun üzerinden çok geçmeden benim içeriklerimin otomatik olarak kopyalandığını tesadüfen fark etmiş bulunuyorum.
Gecemi gündüzüme katarak bir şeyler üretmeye çalışıyorum ve şerefsiz kişiler tarafından yazdıklarım noktası, virgülüne kadar, fotoğraflarla birlikte kendi web sitelerinde, sanki kendi yazılarıymış gibi kopyalanıyor ve yayına alınıyor.

Yalnız bu arkadaşların unuttuğu şeylerden biri bloğun en altında yazan bu yazıdır.

Bu blogda bulunan içeriklerin hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Beyda'nın Kitaplığı'na aittir. İçerikler eser sahibinin izni ve kaynak olarak bu bloğa ait domain adı http://beydaninkitapligi.blogspot.com adresine link verilmesi suretiyle kullanılabilir. Kaynak gösterilmeden kopyalanması, izinsiz başka bir yerde kullanılması yasaktır. 

Bu kurallara uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde yasal işlem başlatılacaktır.

Kopyalama yapanlar bu yazının sanırım yer doldurmak amaçlı yazıldığını falan düşünüyorlar ama yanılıyorlar. Bu iş için hiç sıkılmadan uğraşacak avukat arkadaşlarım var ve sonuna kadar da tazminat alırlar.

Aşağıda verdiğim linkten belirtilen web adreslerini şikayet ederseniz çok sevinirim. Böyle şahsiyet yoksunu insanların web sitelerinin bir an önce kapatılması gerekiyor. Burada daha bir çok web ve blog yazarı arkadaşımın yazılarının kopyalandığını da gördüm. Birkaç tanesine ulaştım. Fakat hepsini kontrol etmem mümkün değil. Emeklerimizin sömürülmemesi adına bu web sitelerini şikayet edelim. Eminim ki bu yazı da yayına alındığında hemen paylaşıma girecektir. Umarım görürler ve kaldırırlar yoksa canları çok yanacak.

Bloğumda yayımlanan yazılar kaldırılmazsa telif hakları kanuna göre gerekli yasal işlemleri başlatacağımı da buradan bildiririm. 

Şikayet Linki https://www.google.com/webmasters/tools/spamreportform?hl=tr

Şikayet edilecek web adresleri 
https://asilturk.org/
https://ahmetdurasan.wordpress.com/

Yorumlar

 1. Geçmiş olsun. Çok çirkin bir davranış. Resmen hırsızlık. Nasıl fark ettin kopyalandığını? Benim yazılarımın da kopyalandığını anlayabilir miyim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçenlerde paylaştığım bir kitap vardı. Kitap sitelerine gelip gelmediğini araştırmak için nevra karataş doğunun incisi yazdım ve sonuç ortada. O çıkan sitedeki yazılarımı incelerken başka bir sitede daha aynı yazıların kopyalandığını fark ettim. Ana konu başlıklarınızı google aramasına yazıp bakın. Bu şekilde çıkıyor. O sitedeki yazıları da o şekilde buldum.

   Sil
 2. Bu çok iğrenç bir şey. Emek hırsızlığı... Bugün size yarın bize olabilecek şeyler. Olmasa daha iyi olur ama maalesef insan türünün bulunduğu her yerde böyle iğrenç durumlarla karşılaşıyoruz. İçerik üretemeyen tembel insanlanların yaptığı mide bulandırıcı hareketleri. Şikayet ettim. Defalarca şikayet etme hakkım var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle canım. Maalesef ki karakter yoksunu insanlar başkalarından beslenmeyi meziyet sayıyorlar. İstediğin kadar şikayet edebilirsin. Ben kaç defa ettim.

   Sil
 3. Bu bile otomatik kopyalanmış pess

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama bir farkla verdiğim site linklerini yazmamış şerefsizler

   Sil
 4. Buna emek hırsızlığı denir,yazık... Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım. Avukatlarımla görüşüyorum. Eğer kalkmazsa dava açılacak.

   Sil
 5. Aslında blog sayfan kopyalamaya karşı korumalı yani farenin sağ kopyala kısmı çalışmıyor. Ben de bunu nasıl becerebilip te kopyaladıklarını anlamıyorum ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel programlar var bunlar için. Sadece sağ tık kapatmak yeterli olmuyor. Bu sadece teknik detay bilmeyenler için işe yarayan bir çözüm maalesef :(

   Sil
  2. Benim ve bazı blogger arkadaşlarımızın da içerikleri çalınıyordu geçtiğimiz aylarda. Biz de tesadüfen fark ettik. RSS ile çekilip, aynı anda yayına alıyormuş yazıları.

   Üşenmedik tüm kopya içerikleri şikayet ettik, kapattırdık. Ama bunlarla nasıl mücadele edilecek bilmiyorum.

   Sana da çoook geçmiş olsun. Umarım gereken cezayı alır.

   Sil
  3. Canım bir sonraki yazımda ne yapılması gerektiğini yazdım. Oradan bakıp ayarlarını düzeltebilirsin. Maalesef bunları kontrol edebilmek mümkün değil. Ama başka şekillerde de kopyalama yöntemleri yok değil. Teşekkür ederim. Hepimize geçmiş olsun...

   Sil
  4. Rss feed'inizi kısıtlarsanız sadece 150 kelime çalabilirler diye biliyorum

   Sil
 6. Aslında çok sorun edilecek siteler değil.
  Google sıralamasına giren kopya yazılarım vardı. Bir tanesi önümde bir tanesi arkamda yer alıyor. Bunu fark ettiğimde Çok üzülmüştüm. Şimdi alıştım.Tabii örneklerimi araklayıp ön sıralarda yer alan sitelerden ise bahsetmiyorum.

  Bu siteler ise nasıl desem karmaşık kaale alınmayacak kadar kötü. Yine de mailinizi aldığımda spam bildirimini isteğiniz üzerine yaptım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler şikayetiniz için. Ciddiye alınıp alınmaması değil ama emeklerimin başka yerde görünmesini istemiyorum. Sonuçta ben yazdım ve Ahmet Durasan sitesinde kendi yazdıklarım başlığı altında yayımlanıyor. Bu hoş değil. Şayet ilgili kişi bu yayınlarımı kaldırmazsa mahkemelerde uğraşacak ve tazminat ödeyecek haberi yok.

   Sil
 7. İki buçuk aydır aranızdayım. İlk yazılarıma içeriğe uygun resimleri internetten bulup eklemiştim. Ancak, telif hakkı hususunda tereddüt ettiğimden dolayı kaynağında şüphe ettiğim resimleri sonradan blogdan kaldırıp, yerine telif hakkı talep etmeyen ücretsiz sitelerden (örnek; www.pexels.com, www.pixabay.com) aldığım resimleri ekledim. Birçok internet sitesinde artık neredeyse anonimleşmiş resimlerin kullanılması hususunda ise tereddüdüm devam ediyor.
  Yazılarımızı Beyda hanımın dediği gibi emek harcayarak hazırlıyoruz. Bloğa koymadan, son bakımlarını yapıp büyük bir heyecanla paylaşıyoruz. Benim gibi yeniyseniz, okunmuş mu, yorum yapılmış mı diye bakıp duruyoruz. İnsan ister istemez, çocuğu gibi sahiplendiği yazılarının hunharca, kolayca, kaynak gösterilmeden kes-kopyala-yapıştır yapıldığını görmek istemiyor. Bununla ilgili önlemler almak istiyor.
  Gerçi bir dönem birçok iktisat ve sosyoloji tezlerini merak edip karıştırdığımda allame hocaların nasıl intihal’e başvurduklarını görünce basit bazı sitelerdeki çalıntılara artık şaşamıyorum.
  Bu hususta duyarlı olalım, birbirimizi bir kardeş duyarlılığı ile uyaralım (yeni olduğum için buna ihtiyacım var) ve tecrübelerimizden, birikimlerimizden beslediğimiz birikimleri yüreğimizin lisanıyla yazıp paylaşmaya devam edelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emek hırsızlığı kötüdür ama maalesef insanlar bunu kendilerinde meziyet sayıyorlar...

   Sil
 8. Ya allahım adam bu yazdığınız yazıyı bile kopyalamış :D .Gülünecek bir durum değil ama bu insanların asıl amaçları ne acaba çünkü böyle çalıp çırpmayla olacak işler değil yazık günah yani :/.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne yazarsan hepsini kopyalıyor. Durumu düzelttim. Bir sonraki yazımda ayarları nasıl düzelteceğinizi anlattım. Umarım herkesin işine yarar canım...

   Sil
 9. Bu gibi şahısların sonu gelmez gelmeyecektir de! En iyisi onların anladığı dilden konuşmak ve imkanın varsa dava etmek bence. Çünkü sütten ağzı yanacak ki bir kere yoğurdu üfleyerek yesinler. Hiç utanma kalmamış...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Otomatik çekim sorununu çözdüm bakalım. Avukatımla görüşüyorum canım.

   Sil
 10. Bu konu benim de başımda. acemidemirci.bşogspot.be, de.... diye bir sürü yerlerde görüyorum. Bazı oyuncak firmaları çocuk öykülerimi kopyalıyor. Bu konuda dirsek temasını kaybetmesek. İleti ile yazmak isterseniz de ileti adresimi veririm.

  Dediğim gibi iletişimde kalmayı başarabilelim isterim bu konuda :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım bir sonraki yazımda ayarları paylaştım. Oraya bakarsan ayarlardan otomatik çekimi engelleyebiliyorsun. Maalesef her yerdeler ve sitelerden otomatik çekim yapıp belli bir paylaşıma ulaştıklarında reklamlardan köşe oluyorlar. Sana da geçmiş olsun canım...

   Sil
 11. yani sen o sitelere gidip uyardın mı yaaa ve silmediler mi daha, o iki adrese baktım, hangi yazıların söleseneee yaa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birinde sadece yorum yazabiliyorsun Deep. O da denetlemeye düşüyor. Diğerinde o da yok. Uyarı çekmeye çekeceğim ama iletişim falan bir şey yok ki. Halen daha otomatik olarak başka sitelerden çekmeye devam ediyor.

   Sil
 12. İnsana ne diyeceğini şaşırtıyor bunlar. Çok geçmiş olsun Beyda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sapol canım. Bir sonraki yazımda ayarları paylaştım. Herkes baksın.

   Sil
 13. Elbette ki şikayet edeceğiz, etmeliyiz. Ben artık bu anlamsız emek hırsızlığına şaşırmaktan sıkıldım, onlar çalmaktan sıkılmadı. Bence tek bir harf bile kopyalanmış olsa da işin ucunda bir emek bütünlüğü var. Hele ki blog dünyası bu iş için hatırı sayılır kafa yoran bireylerle doluyken..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef insan emeklerini sömürüyorlar. Bunun adı hırsızlık ama umurlarında değil. Emekleri kopyala. Bir süre sitede tut. İstediğin kadar yayın olduğunda reklamdan köşeyi dön. Ne güzel dünya değil mi?

   Sil
 14. Benimde yazilarimi bazi sitelerde goruyorum fazla uzerinde durmiyorum ama hic hos degil tabi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım şöyle oluyor. Bu yazıları kendi sitelerinde yayınlayıp belli sayıya ulaştıklarında reklam almaya başlıyorlar. Sitenin hiti çok olduğu içinde reklam garanti oluyor ve gelsin paralar.

   Sil
 15. Geçmiş olsun canım. Karşına çıkmasına çok sevindim. Aynı yöntemi uygulayacak olan başkaları yeltenmez umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım teşekkürler. Evet karşıma çıktı ve düzeltme yöntemini de buldum ama çalmak isteyen için yine de caydırıcı olmayacaktır.

   Sil
 16. Google’un buna bir çare bulması lazım. Kaç tane blog var. Nerden bilelim hangi blog bizim yazımızı çalmış. İlk yazı sisteme girişi ne zamansa ikincisi girdiğinde o siteyi banlamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google şikayet ettim ama geri dönüş olmadı maalesef:(

   Sil
 17. Gecmis olsun beydacim ben hic kontrol etmedim. Rss den caliyorlar benimki ozete ayarli oldugu halde bloglovin tamamini aliyordu mesela o da kopyacilik. Bizim sietimizdan para kazaniyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım. Aynen öyle başkasının emeklerini kendilerinin gibi gösterip veriyorlar reklamı. Sonra gelsin paralar. Yazık....

   Sil
 18. hobi blogumu o kdar çok kopyaladılar ki, yetişemiyorum bir türlü. sürekli mail atıyorum ama pek de sonuç alamıyorum açıklama olarak içeriği satın aldıklarını söyleyen siteler var. satmadığımı söylüyorum ama ulaşmak baş etmek için mesai harcamak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım içerik kopyalama engelleme yazım var. Orada en azından direkt rss çekişlerini engellemeyi anlattım. Bunu uygula bloğuna. En azından biraz da olsa engellemiş oluruz. Sana da çok geçmiş olsun.
   https://beydaninkitapligi.blogspot.com/2018/06/icerik-kopyalanmasn-engelleme.html

   Sil
 19. Çok ayıp bu yapılan emek hırsızlığı. Ya ben bazen bir haber duyurunca mesela siyasi bir haber, ya da ne bileyim bir çocuğa, bir kediye, bir köpeğe yapılan zulüm haberi fotoğraf koyuyorum altına kaynak link yazıyorum Hürriyet gazetesi, oda tv, haberin orijinal kaynağı diye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emek hırsızlığı ve bunun önüne maalesef ki geçilemiyor. Olabilecek tüm önemleri alıyoruz ama hackerlar yine yapacağından geri kalmıyor.

   Sil
 20. Terbiyesizlik bu. Hemen şikayetini yapıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Bende yaptım ama maalesef geri dönen olmadı :(

   Sil
 21. Hırsızlık her yerde. Emeğe yapılan iğrenç saldırı, yüzsüzlük almış başını gitmiş toplumda. Bu gibi durumlarda birlik olmalı, birbirimize destek olmalıyız, geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Maalesef insanlar başkalarının emeğini çalıp, bundan para kazanmayı da meziyet haline getirmişler.

   Sil

Yorum Gönder

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.