Ana içeriğe atla

Hindistan Cevizi Yağı


Merhabalar

Hindistan cevizi yağını bir çok blogger arkadaşımdan ve çevremden sıkça duydum. Fakat hindistan cevizi sevmediğimden es geçtim. Ancak kullandıktan sonra bu zamana kadar neden almamışım diye kendime de kızdım. Zira evin her bölümünde acayip işlevli, hatta bana göre yedeği olması gereken bir ürün. Hadi bakalım ben nerelerde kullanmışım?  İşlevleri neler? 
Öncelikle belirteyim ben hindistan cevizinin tozunu sadece irmikli toplarda seviyorum. Onun dışında hiç bir türevi (şampuan, saç kremi, duş jeli vs.) hayatımda kullandığım bir ürün olmadı. Hele ki kokusu resmen içimi bayar. O derece. Ama hindistan cevizi yağının kokusuna resmen bittim. 

Ürünü aslında ben sadece saçlarıma bakım yapmak için almıştım. Fakat internette bir çok alanda kullanıldığını gördüm ve ben de bir kaçını denedim ve mükemmel sonuç aldım. 

Öncelikle saç maskesi olarak kullandım. Duşa girmeden yarım saat önce saçıma uyguladım ve duşta yıkadım. Ayrıca duştan sonra nemliyken uyguladım ve elektriklenmesini önledim. Sadece elinizde ufak bir miktar eritip üstünden geçiyorsunuz. Briyantin mantığı yani. Fazlası saçı yapış yapış yapar.

Mükemmel bir lip balm. Yani dudak balsamı. Küçük bir kutuya koyup yanınızda taşıyın ve dudaklarınız kuruduğunda uygulayın. Benim dudaklarım mat ruj kullanmaktan dolayı fazlasıyla kuruyor. Özellikle gece yatarken uygularsam, sabaha kadar düzeltiyor. Kullandığımdan bu yana dudaklarımda kabuk görüntüsü yok oldu.

El ve vücut kremi olarak da kesinlikle çok iyi. Hazır yeri gelmişken söyleyeyim ellerinize sürdükten yaklaşık beş dakika sonra cilt tarafından emiliyor ve yağlı his bir bırakmıyor. Yine gece yatarken uyguladığımda, sabah ellerim yumuşacıktı. Ancak ofis için kullanıma uygun olduğunu söyleyemem. Yağlı hissin geçmesini bekleyecek vakit yoksa sıkıntı olabilir. Ama gece yatarken uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız. 

Makyaj temizleyici olarak kullananlarda vardı. Denedim. Süper makyaj çıkarıyor. Ancak kirpik dökülmesi yapar mı? bilemiyorum. Sadece bir kez denedim göz makyajında ve bence makyaj temizleme ürünlerinden daha güzel temizledi. Makyaj temizlemek isteyenler göz dışında(kirpik dökülme etkisinden emin değilim) kalan makyajını temizlemek için kullanabilirler. Üstelik cilde de faydası olan bir ürün. Ara ara makyaj temizlemek için kullanıyorum. Yüzümün nemlenmesi açısından iyi oluyor. Memnunum bir sıkıntı da yaşamadım. 

Tırnak etlerini yumuşatmak ve tırnakların bakımlı görünümünün süresini uzatmak isterseniz de kullanabilirsiniz. Tırnakları hindistan cevizi yağı ile ovmanız yeterli. Bunu gece yatmadan önce yapıp ellerinize eldiven giyerseniz hem elleriniz daha yumuşak olacak, hem de tırnaklarınız daha bakımlı görünecektir.

Benim şimdilik kullanım alanlarım bu kadar. Sizin farklı kullanım alanlarınız varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Son bir şey daha bir yerde okumuştum. Kahvesinin içine aroma vermesi için deneyeceğini söylemişti yazan kişi. Denemedim ama denemeyi düşünüyorum. Şayet denersem sizlere de deneyimlerimi aktarırım.

Bugünlük bu kadar. 

Hayırlı iftarlar. Afiyet olsun.

Okumayı unutmayın.

Hoşçakalın.

Yorumlar