Ana içeriğe atla

Stefan Grabinski - Hareket İblisi Kitap Tanıtımı

Hareket İblisi ile ilgili görsel sonucu
Kimilerine göre “Polonya’nın Poe’su” kimilerine göre ise “Polonya’nın Lovecraft’ı” olarak görülen Stefan Grabiński, diğer yazarların henüz keşif aşamasında olduğu karanlık fantazi türünde kendi üslubunu kabul ettirmiş ilk yazarlardandı.
Öykülerinde psikolojiyi, felsefeyi ve metafiziği sıklıkla kullanan Grabiński, kendi öykülerine de “psikofantazi” ya da “metafantazi” denmesini istiyordu.

İlk kez 1919 yılında kitap halinde yayımlanan ve ürkütücü trenler, deli merdümgirizler ile çığırından çıkmış makinistlerin olduğu öyküleri bir araya getiren Hareket İblisi, yazarın en önemli kitabı olmasının yanı sıra Stanislaw Lem, Robert Bloch, Thomas Ligotti ve China Miéville gibi isimleri de derinden etkiledi.

“Grabiński’nin öyküleri tutkulu, çarpıcı ve sanrılar kadar canlı. Bu kitaptaki öykülerin her biri özgün; ve hiçbiri ne öykünün kendisinden ve karakterlerinden ne de felsefeden taviz veriyor. Hareket İblisi tam manasıyla muazzam bir eser.” –China Miéville

“Tüm büyük korku yazarları gibi Grabiński de baktığı şeylerin zehirli taraflarını görmüştü. Demiryolu yolculuğunun romantik olduğu fikri, biri bu öyküleri okuduktan sonra can çekişmeye başlar.” –Thomas Ligotti

Basım Yılı : 2019

Sayfa Sayısı : 216

İthaki Yayınları

Yorumlar

 1. Özgün öyküleri severim. Tanıtım için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. lovecraft ve poe ile mi kıyaslanıyo saol yaaa bunu hemen dikkate alıcam :)

  YanıtlaSil
 3. Ben bu yazarı bilmiyordum ki, denemeliyim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt Salıncak;
   Öğrenmiş oldun o zaman. Keyifli okumalar canım :)

   Sil

Yorum Gönder

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.