Ana içeriğe atla

Samed Behrengi - Bir Şeftali Bin ŞeftaliHerkese merhaba

Kısa zaman önce bitirdiğim bir kitap Bir Şeftali,Bin Şeftali.Bir gün annesinin dalında büyümekte olan bir şeftalinin hikayesi bu. Bu şeftali büyüyünce sahibi tarafından köye satılmaya götürülür.
Ancak yolda sahibi onu kasadan düşürür. Yere düşen şeftaliyi bulan iki çocuk Sahip Ali ve Polat onu yiyerek çekirdeğini ekerler ve şeftaliyi büyümeye bırakırlar. Aradan yıllar geçer şeftali artık ağaç olur ve şeftali vermeye başlar. Ancak bu arada kötü bir olay olur. Şeftali bu duruma çok üzülür. Annesini diken bahçıvan Sahip Ali ve Polat'ın diktiği şeftaliden yararlanmak ister. Ama şeftali buna izin vermez. Çünkü onu Sahip Ali ve Polat ekip büyütmüştür. Bu yüzden de hayatı boyunca bahçıvana bir tane bile şeftali tattırmamıştır.

Samed Behrengi'nin ilk Küçük Kara Balık kitabını okumuştum. O kitap yorumu da yakında gelecek. Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı da dostluk ve  paylaşmak ana fikri üzerinde güzel bir ders veriyor. Çocuklarınıza hediye edebileceğiniz bu kitabı aynı zamanda sizlerde okuyabilirsiniz. Annem okudu ve çok beğendi. 


Yeni yazım yakın zamanda gelecek. Hoşçakalın.

Tanıtım Bülteninden

Güzel mi güzel, tatlı, sulu şeftalileri toplamış bir bahçevan. Düşmüş yola... Şeftalilerden biri düşmesin mi sepetten yere! Ne olacak şimdi? Bu güzel şeftalinin tadına kim varacak?


İki çocuk fark etmişler yerdeki şeftaliyi. Yıkamışlar şeftaliyi, indirmişler mideye... Çekirdeği kalınca ellerinde, bir fikir gelmiş akıllarına. Bu çekirdeği ekseler toprağa, bir ağaca dönüşür mü acaba?Sert kabuklu, küçük bir çekirdek, meyve veren ağaca nasıl dönüşecek? Meyvelerini kimler için verecek? 

Bir Şeftali Bin Şeftali, dostluğun, paylaşımın, başkalarının hakkını gözetmenin erdemini anlatan bir masal... 

Basım Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 70

Çocuk Gezegeni

Yorumlar

Yorum Gönder

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.