Ana içeriğe atla

Tavşanlı'dan Leblebi Almadan Dönmeyin


Merhabalar

Malum bayram tatilinde şehir dışındaydık. Peki dönüş yolunda hemen eve dönmek olur mu hiç? Tabii ki de olmaz. Hele ki bizim gibi gezmeyi seven bir aileyseniz mutlaka bir kaç kapı yaptıktan sonra şehir merkezine "merhaba" dersiniz.
Yoncalı'dan çıktıktan sonra yaklaşık mesafesi yarım saat kadar olan Tavşanlı'ya uğramadan edemedik. Tavşanlı küçük bir yerleşim yeri. Malum bilindiği üzere leblebisi de çok meşhur. Ben de dahil olmak üzere ailede herkes leblebiye bayılıyor. Çeşit çeşit leblebi arasında herkesin damak tadına uygun olan bir leblebi çeşidi mutlaka bulunuyor.


Biz kendimize çeşit çeşit çikolatalı leblebi ve acılı leblebi alıyoruz. Karamelli, çikolatalı, beyaz çikolatalı, bitter, kahveli, sade, tuzlu, tuzsuz, acılı, renkli leblebiler mevcut. Arada ismini hatırlamadığım var mı? bilemiyorum. 

Leblebinin kilosu 20,00.-TL. Tavşanlı'ya her geldiğimizde mutlaka hediyelik olarak da leblebi alıyoruz. Çevremizde bu leblebileri seven o kadar çok kişi var ki. Eskişehir'de maalesef bu kadar çeşit yok. Özellikle çikolatalı leblebiyi ben hiç görmedim. 

Leblebiyi altı kâğıt, üstü naylon ambalajlara paketliyorlar. Böylelikle bayatlama süresi uzuyor. Ancak benden tavsiye bir kilodan fazla almayın. Zira ne kadar poşetleme işlemi iyi de olsa, açıldıktan sonra en geç bir hafta içinde tüketmeniz gerek. Zira yumuşadığı zaman bir şeye benzemiyor. Hele ki evde tüketecek çok fazla insan yoksa yarım kilo bile yeterli olabilir. Ayrıca vakumlanmış olarak da satılanları mevcut. Uzun süre saklamak isteyenler bu şekilde vakumlu da satın alabilirler.

Sizler için leblebi çeşitlerini fotoğrafladım. Almak isteyenlere fikir oluşturabilir. Son bir tavsiye daha. Hediyelik olan leblebiler gramaj olarak daha az ve daha pahalı. Hediyelik bile alacaksanız kilo hesabı olanlardan almanızı tavsiye ederim.

Hepinize keyifli bir gün dilerim. Kendinize iyi bakın.

Yeni yazılarımda görüşmek üzere. Hoşçakalın.Yorumlar