Ana içeriğe atla

3.Üsküdar Sahaf Festivali 08-23 Ekim 2016

Merhabalar

Küçüklüğümde TRT kanallarında sahaflarla ilgili çıkan programları çok severdim. Genellikle TRT2 kanalında hafta sonları belgesel tarzı programlarda bu tür sahafları anlatan programlara rastlamanız mümkündü. Kitap evlerinden daha çok sahaflar ilgimi çekerdi. Neden sahaf derseniz eski kitaplar bana yaşanmışlıkları anımsatır. Her kitabın ayrı bir hikayesi vardır. İçinde geçmiş yatar. Bu nedenle de çok hoşuma gider. 

Bilmeyenler için sahafın anlamını da söyleyeyim. Arapça "Yaprak Kâğıt" anlamına gelir. Matbaanın olmadığı zamanlarda yazılanları çoğaltan, daha sonra da bunları ikinci el olarak dağıtan insanlara sahaf denilmeye başlıyor. 

Eskişehir'de öyle sahaf falan bulmanız mümkün olamıyor. Bir kaç ikinci el kitap satan yer var ancak onlara da rağbet gün geçtikçe azaldığından bir bir kapanıyorlar. Al sana işte Eskişehir'i terk etmen için bir neden daha. Neyse konumuza dönelim.

Sıradaki haberimiz yine fuar ama bu bildiğiniz kitap fuarı değil. Sahaf festivali. Peki bu festivalde neler mi var? Hemen anlatalım. 

3.Üsküdar Sahaf Festivali 8-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Üsküdar sahilinde ziyaretçileriyle buluşuyor. Festival'de 70 sahaf yer alıyor. Festival süresince eski kitaplar, gazeteler, plaklar, dergiler, el yazmaları, eski paralar, nostaljik fotoğraflar ve daha bir çok sahafiye bulabilirsiniz.

Ayrıca festival süresince 8-15 ve 22 Ekim tarihlerinde Müzayede düzenlenecek. Müzayede saatleri 15:00 olarak belirlenmiş.


Sahaf Festivaline ilişkin Yerleşim Planını da aşağıda paylaştım. Üsküdar Belediyesi ve İlke Ajans desteği ile gerçekleşen festivalle ilgili ayrıntılı bilgilere Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Sahaf Festivali internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Şayet İstanbulda iseniz ya da bu tarihler de İstanbul'a gidecekseniz uğramanızı tavsiye ederim. (Laf aramızda eşimi kandırabilirsem festival bitene kadar bir hafta sonu İstanbul'a kaçmayı planlıyorum.)

Keyifli okumalar ve fuarlar diliyorum.


Yorumlar