Ana içeriğe atla

Öğretmenler Günü Hediye Sorunsalı

Merhabalar

Malum yaklaşan bir Öğretmenler Günü var.
Her sene Öğretmenler Gününde sınıftaki bir kaç tane sivri veli hemen kendi aralarında bir karar alıyor ve hemen sınıfın watshapp grubuna yazarak "Öğretmene hediye alacağız şu kadar para göndermenizi rica ederim." şeklinde mesaj paylaşımında bulunuyor. Bunu yazan kişi sınıfla güya kendince çok fazla ilgilendiği iddia edilen, etrafındaki bir kaç kişinin kendisine "Sınıf Annesi" sıfatını takmasıyla kendince bu mesajı atma hakkını gören kişi oluyor. 

Dün öğlen bu pek sevgili sınıf annemizin düzenlediği veli kaynaşma etkinliği vardı. Ben katılmadım. Oğlum 5 yaşından beri okullarda ve sadece anaokulunda boş anıma denk gelerek bir kez katıldım. Saçma sapan ortamlar oluştuğundan bir daha da asla katılmadım. Katılmam da.

Neyse bu buluşma esnasında sevgili velilerimiz öğretmenler gününe hediye alınmasıyla ilgili bir karar almışlar ve gece de hemen bir mesaj yayımlanmış. Bu sefer ki ücret 5,00.-TL Benim kan beynime sıçradı ve sınıf annesini aradım. Hoş ortaokul çağına gelmiş öğrencilerin (neredeyse liseye gidecekler) sınıf annesine ne ihtiyaçları olur bu da ayrı bir tartışma konusu ama şu anki konumuz bu değil. Bu kadının oğluyla oğlum ilkokulda da aynı sınıftaydı. Yani bir geçmişimiz de var. Benim bu ücreti vermeyeceğimi, kaldı ki 40 kişilik sınıf göz önüne alınırsa 200,00.-TL gibi bir parayla öğretmene ne gibi "UFAK" bir hediye alınacağını sordum. Çünkü mesajda "UFAK BİR HEDİYE ALACAĞIZ" yazıyordu.

Kadının bana savunması bu parayı nerelere vermiyoruz ki, biz tek maaşla veriyoruz oldu. Aklı sıra bizim çift maaş aldığımızı ima etti. Benim gelir-gider hesabım kimseyi ilgilendirmez. İstersem 10 tane maaş alırım ama tek para vermem. Bundan sana ne? "Benimle mi kazanıp, kenara koyuyorsun?" diye sorarlar adama. Kadınla takışmamak adına bu muhabbete girmedim. 

Öncelikle bu zamana kadar bu hediye olaylarında sesimi çıkarmadığımı bildiğini, ama artık bu işin raydan çıktığını ve öğretmene maddi değerli bir hediye almanın saçmalığını söyledim. (İlkokul öğretmenlerine hadi dört sene emek veriliyor diye bir şeyler yapılıyor ki buna da karşıyım.) Kadın bana bu parayı bile az bulanların olduğunu söyledi. O zaman bu kişilerin bir zahmet ne kadarlık bir hediye istiyorlarsa gidip kendilerinin almasını, böyle toplu organizasyonların insanları zora soktuğunu, gün gelip çocuğumuzun cebine 1,00.-TL harçlığı koyamadığımız dönemde bu tür paraların toplanmasının saçma olduğunu belirttim. Üstelik yakın zamanda yapılacak deneme sınav ücretlerini ve okul için dönem başına belirtilen aidatların verilmediğini, ancak bu tarz şeylere gelince para bulduklarını söyledim. Bir daha ki veli toplantısında aidat yatıran kişi sayısına da dikkat çekerek bir elin parmaklarını geçmeyeceğini de belirttim. Kadın bana "Tabii ki vermek zorunda değilsiniz." dedi. Tabii ki vermek zorunda değilim. Kaldı ki ortaokul öğrencisinin tek bir öğretmeni yok. Hediye alınacaksa o zaman tüm öğretmenlere alınsın. Neden sadece sınıf öğretmenine alınıyor? O zaman her bir öğretmene sadece birer gül hediye edelim. Hepsinin gönlü olsun öyle değil mi? Ama biz toplum olarak gösterişe o kadar meraklıyız ki, asıl vermemiz, ödememiz gereken ödemeleri yapmazken, bu tarz organizasyonlara para bulabiliyoruz.

Buradan kesinlikle şu anlaşılmasın. Hayatımızın her alanında öğretmenlerimiz çok kıymetli ve değerli. Onlar için ne yaparsak yapalım azdır. Ancak tek bir öğretmene maddi değeri olan hediyenin alınmasına, diğer öğretmenlerin es geçilmesine karşıyım bu birincisi. İkinci gerçekten maddi olarak zor durumda olan, iki ya da üç çocuğu aynı anda okutan ebeveynler var ki, bu durum onlar için daha da sıkıntılı hale geliyor. Veli para gönderse maddi anlamda dara düşecek, göndermese çocuğu sınıfta küçük düşecek. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali. 

Lütfen bu tarz organizasyonlar yaparken herkesin katılabileceği şekilde paralar toplanmalı. Örneğin kişi başı 1,00.-TL ya da 2,00.-TL toplansa, herkes seve seve katılır ve bu durumda öğretmenlere birer gül alınabilir.  Ama biz tek bir kişiye değer veriyoruz, diğerlerini yok sayıyoruz. Öğretmenler gününde bırakın maddi değerli hediyeyi, tek bir çiçek almadan o günü geçirip, evine dönen öğretmenler biliyorum. Duruma bir de bu açıdan bakmak lazım aslında. O öğretmenlerin psikolojisi ne olacak? Bunu düşündünüz mü?

Şayet hediye verilecekse bana kalırsa öğrencilerin kendilerinin yaptıkları bir resmin daha kalıcı ve daha güzel bir hediye olacağı kanısındayım. Ama her alanda olduğu gibi, bu alanda da yarış içindeyiz ve gözünü, suyunu, her bir şeyini çıkarmayı maalesef ki başarıyoruz.

Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım. 

Yorumlar

 1. Oldum olası bu tarz günlerden haz etmiyorum.Öğretmenlerime değer vermediğimden mi tabiki de hayır 27 yasındayım ve hala neredeyse hepsiyle kontak halindeyim.Sınıf annelerinin sidik yarışlarını,kendi egolarını çocuklar üzerinde şişirmelerini sevmiyorum ben.Size be benim alacağım hediyeden?miktarından?Af buyur Beyda abla ama Çok saçma ve salakça buluyorum bu tarz şeyleri ya..
  Yazdıklarına sonsuz şekilde katılıyorum.����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büşra;
   Maalesef ki insanları anlamak mümkün değil canım.

   Sil
 2. Öğretmenlere özgü bir gün olmamalı diyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ersin Karamahmutoğlu;
   Özel günlerin gözünü çıkarmadığımız sürece güzel. Her şey tadında güzel.

   Sil
 3. Çok haklısın sonuna kadar. Bir öğretmen olarak bu tür organizasyonları saçma ve anlamsız buluyorum. Hediye kavramı da çok göreceli bir şeydir. Herkese göre değişir. Bir çocuğun yazdığı bir mektup ya da bir resim de sonsuza kadar saklanabilecek bir hediye olabilir. Sınıf anneleri her yerde aynı işte...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğçe;
   Bence maddi değerden çok manevi değeri olmalı ama bunu yarış haline getirenlerde yine sınıf anneleri canım maalesef :(

   Sil
 4. Katiliyorum ben de yaziniza :)

  YanıtlaSil
 5. 200 liralık ufak hediye!!!:))))yerden göğe kadar haklısın Beyda'cığım, zaten 40 kişiymiş sınıf, dediğin gibi herkes 1 lira verse, 40 lira eder. Yeter, ben öğretmen olsam katiyen parayla hediye almalarını istemezdim. Hakikaten bir resim yapsınlar daha iyi illa bir şey vereceklersse...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde Abla;
   Herkesin ufak hediye anlayışı farklı. Mesela tek taş pırlanta da ufak demi ama :)

   Sil
 6. Toplum olarak abartmaya bayılıyoruz. En nefret ettiğim şeyler öğrenciler illa almak istiyorlarsa bireysel de hediye alabilirler. Kaldı ki her öğrenci her öğretmenine aynı samimiyeti sıcaklığı da hissetmiyor. Neden hediye almak zorunda kalsın ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. she is the man;
   Aynen öyle. Sınıf öğretmeni diye sevmek zorunda değiller ki :)

   Sil
 7. Bizler toplum olarak severiz abartmayı. Önemli olan öğretmenlerimizin hakettikleri saygınlığı verebilmek. Bunun da bir maddi değerinin olabileceğini düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Yakalı;
   Maalesef bunu da verebildiğimizi düşünmüyorum :(

   Sil
 8. Ben de sevmiyorum bu abartili etkinlikleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya;
   Keşke her şeyi tadında bırakabilsek canım :(

   Sil
 9. tamaam şimdi sakin oluyorsuuun derin derin on kez nefes alıyosuuun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep;
   Ben o derin nefesler yüzünden 200 kiloya ulaştım napcaz....

   Sil
 10. 1)ortaokulda sınıf annesi nedir yaaa.???
  2) 200 tl lik hediye de ne!!!!
  Not: Bir öğretmen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. swotpisces;
   Bende anlamadım. Analdıysan bana da anlatır mısın? :)

   Sil
 11. Aman ya ilin iyice cılkı çıktı. Hediye İSTEMİYORUZZZZZZZ
  Kalpten söylenen gününüz kutlu olsun cümlesi en güzel hediye
  İşin içine para girdi mi her güzel şey gibi hediye de amacından sapıyor. Hele de o para gönülsüz verilmişse
  Vay ki ne vay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cafe Tigris,
   Bende öğrenci oldum. Biz zamanında içimizden geçenleri resme dökerek verirdik öğretmene. Şimdi bu olay gerçekten çığırından çıktı. Cumhuriyet altını alanlar var. Öğretmen düğün mü yapıyor? da altın takıyoruz. Makul hediyeler tamam ama bu gerçekten bence işin zıvanadan çıkmış hali.

   Sil

Yorum Gönder

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.