Ana içeriğe atla

Nevra Karataş Röportajı


Merhabalar

Hafta başı geldi, güzel bir güne uyandık ve bugün de yine bir röportaj günüyse o zaman hemen yazarımızla tanışalım.
Bugün yakın zamanda ikinci kitabını çıkaran, benimde kitabını okuyup beğendiğim sevgili Nevra Karataş konuğumuz. O zaman buyurun röportaja geçelim. Umarım keyifli zaman geçirirsiniz.

Nevra Hanım öncelikle bloğuma hoşgeldiniz. Bu güzel röportaj için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba, hoş buldum. Beni davet etiğiniz için ben de teşekkür ederim.
  
Dilersiniz sorularımıza geçelim. 
Tabii ki...

* Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 
Evli, iki çocuk annesi, mesleğini bırakmış ev hanımlığında master yapmaya çalışan 32 yaşında bir kadınım.

* Yazmaya ne zaman başladınız? 
Henüz ilkokula giderken günlük yazardım. Zaten ben sürekli bir şeyler yazarım. Çünkü yazmayı çok seviyorum ama kurgusal olarak ilk 15 yaşımda yazmaya başladım.

* Kitap ya da genel olarak yazma konusunu nasıl seçiyorsunuz? Etkileşim var mı? Yoksa tamamen tesadüf mü? Yani kurguyu önceden mi belirlersiniz? Yoksa bütün olay örgüsü siz yazdıkça mı gelişir? 
Aslında hepsinden biraz diyebiliriz. Hayal gücüm ciddi anlamda çok güçlü ve geniş. Bu yönümü seviyorum çünkü yolda yürüyen her hangi biri hakkında, sadece bir mimiği ile bile bir kurgu çıkarabiliyorum. Her şeyden esinlenebilirim ancak yazdıkça da kelimeler peşi sıra aklıma gelir ve onlardan bir şölen çıkarabilirim. Bir hikâyeyi kurguladığım zaman finale kadar kafama oturtmadan yazmaya başlamam.

* Kimsenin okumayacağını bilseniz bile yazmaya devam eder miydiniz?
Ederdim, ki ettim. İlk olarak kendime yazmıştım. Sonrasında senaryo olarak yazıp 16 yaşlarında bir yönetmene bile yolladım.

* İlk kitabınızı çıkarmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz? 
Tamamen spontane gelişti aslında. 2014 yılında Wattpad sitesinde hikâye okurken tanıştığım ve hala görüştüğüm arkadaşlarıma kurgularımı yazmaları için veriyordum. Sonrasında arkadaşlarım tarafından yazmam için baskılar arttı, yazdım. Çok beğenildi ve ardından kitap teklifi geldi.

* İnsanların çoğu "hayatımı yazsam roman olur" der. Sizce herkes kitap yazabilir mi? Yazmak bir yetenek midir?
Herkes yazabilir mi bilemem. Bunu söylemek yanlış olur. Ancak bir hikâye yazmak bana göre biraz yetenek biraz da hayal gücü gerektiriyor. Bir kurguyu oluşturmak için sadece konu yetmez. Ona olaylar, duygular eklemek gerekir. Okurken gerçekten yaşatmak gerekir. Eğer aksi olsaydı, kitaplar bir gazete haberinden farksız olurdu.

* Yazma ritüelinizden bahseder misiniz? Mesela hangi ortamda, hangi metaryallerle, hangi müzikle ve nasıl bir coğrafya da yazmayı tercih edersiniz? 
Sütlü kahvemi alırım, sakin ortamlar ve her sahneye ayrı şarkılar seçip, dinleyerek yazarım. Bazen aklım karışır, bu yüzden çoğunlukla sözsüz müzikler yani sadece enstrüman da dinlerim.

* Yazmak isteyen ancak nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için tavsiyeleriniz var mı? 
Naçizane fikrim; içlerindeki coşkuyu satırlara tüm yalınlığıyla serbest bırakırken, kim ne der ya da beğenir mi diye düşünmesinler. Öncelikle kendi beğendiklerini, istediklerini yazsınlar ki içlerine sinsin ve mutlu olsunlar. İnsan kendi yazdığından mutlu olmazsa okuru mutlu edemez.

* Bir gün kurgu olmayan bir şey yazmayı düşünüyor musunuz? 
Evet, bir gün gerçek bir şeyler yazmak istiyorum. Aslında her hikâyemde ve kitaplarımda gerçekçi kısımlar da var ama birebir gerçek yazmak çok başka olur.

* Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimler?
Açıkçası ben her tarzda kitap okuyorum. Çok çabuk beğenen bir yapım var. Sevdiğim yazarlara girersek bence çıkamayız. Beni takip edenler bilir; çok çeşit okurum.

* En son hangi kitabı okudunuz?
En son bayramdan önce okuyup yorumladığım kitap Gitanjali İlahiler – Çeviren: Bülent Ecevit

* Yayımlanan 2 kitabınız var ve yeni kitabınız Doğunun İncisi yakın zamanda raflardaki yerini aldı. Yine de yeni kitap veya yeni projeler var mı? 
Olmaz mı? Var tabii. Benim bitmiş birçok hikâyem var. Öncelik olarak kitap olmasını istediklerimi düzenliyorum ve yeni yazmaya başladıklarım da var.

* Asıl mesleğiniz nedir?
Bayan kuaförü ama çekirdekten yetişme.

* Yazmak sizin için hayat boyu sürecek serüven mi? Yoksa yazmayı bırakmayı düşündüğünüz bir zaman var mı?
Evet, hayat boyu sürebilecek bir serüven. Yazmayı bırakacağımı düşünmüyorum. Çünkü hikâye olarak bir gün bıraksam bile illa ki yazacak bir şeyler bulurum.

* Günümüzde gençlerin sosyal medya sitelerinde çok zaman geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çağımızın sorunu haline geldi artık bu durum. Ne kadar şikâyet etsek veya bir çözüm bulmaya çalışsak da maalesef bu duruma engel olamıyoruz. Bence işleri olmadığı sürece internete girmesinler ya da belli bir saat ayarlasınlar. Çünkü bu yüzden dışarıda akan hayatı kaçıyorlar. Gerçekten her bir anımız kıymetli. Bağımlılıksa eğer bu o zaman kitaplara bağlansınlar.

* Günümüz gençliğine üç tavsiye verecek olsaydınız bunlar ne olurdu?
Öncelikle tamamen benim fikrim olduğunu belirteyim.
1-Bence iki ilişkilerde sadece yaşamış olmak için bir şeyler yaşamaya çalışmayın. Bekleyin zamanı sizi bulur. Böylesi daha sağlıklı.
2-Özenmeyin, kendiniz olun, pes etmeyin. İçinizdeki güce inanın ve en önemlisi merhametli olun.
3-Her şekilde okuyun! Okulu asla ikinci plana atmayın. Önceliğiniz okul olsun. Bir dil, bir harf kısacası öğrenebileceğiniz her şey çok kıymetli.

* Kitaplarınızda yayımlandıktan sonra şunu yazsaydım ya da şunu yazmasaydım dediğiniz oldu mu?
Oldu, olmaz mı. Ama yazmasaydım değil de şunu da ekleseydim şeklindeydi.

* Yazmadığınız zaman ne yaparsınız?
Gün içinde tamamen çocuklarımla ilgileniyorum. Genelde gece yazarım. Yazma hevesim yoksa kitap okurum.

* Kitap fuarlarıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Çok seviyorum. Küçük büyük herkes için çok faydalı. Sadece biraz daha indirimli olabileceğini düşünüyorum. İnsanlarımız daha çok kitap alıp okusun.

* Hayatınız boyunca yaşadığınız pişmanlık var mı?
Hayatımı etkileyecek kadar büyük bir pişmanlığım yok. Sadece şöyle yapsaydım keşke bak bu olurdu gibisinden her insan kadar biraz var.

* En büyük korkunuz nedir?
Böcekler! Vuuuv söylerken bile ürperdim.

* Aşk sizce nedir? İlk görüşte aşk var mıdır?
Evet, ilk görüşte aşka inanırım. Aşk bence herkese göre farklı olabiliyor. Benim aşkım bana özel ve anlatsam buraya sığmaz. Sadece şunu söylemek isterim; âşık olduğunuzda âşık olduğunuz kişi diğer tüm insanların aksine sizin gözünüze dünyanın en güzel insanı gelir.

* Okurlarınızla aranızda nasıl bir bağ var?
Onlar, çok farklılar. (İyi anlamda tabi ki.) Her gün beni şaşırtabilen, birçoğu gözümün görmediği ama kalbimin sevdiği canlar.

* Ulaşamadığınız biri ile sohbet etme şansınız olsaydı. Bu kim olurdu? Neden?
Bu iki kişi olurdu. Biri, Pablo Alboran olurdu. (İspanyol bir şarkıcı.) Çünkü onu ilk kitabım Yüreğimde Saklı Sevdan castı için bulduğumdan beri hep Çağın karekterimin yüzü olarak gördüm. Onunla tanışıp kitabımı anlatmak isterdim. Diğeri Shahrukh Khan olurdu. (Hintli aktör-yapımcı.) Hahahaha sanırım onunla şarkı söylemek istiyorum. 

* Hayatta en çok kıymet verdiğiniz kişi?
Eşim ve çocuklarım.

* Son olarak eklemek istedikleriniz var mı ya da okurlarınıza mesajınız var mı?
Çok keyifli bir sohbet oldu. Okurlarımı çok seviyorum. Çünkü onlar bana söyleyecekleri çok güzel sözler seçiyorlar. Bunlar beni mutlu ediyor.

Nevra Hanım, keyifli bir sohbet oldu. Umarım ilerleyen zamanlarda sizi yine bloğumda konuk edebilirim. Zaman ayırıp röportaj yaptığınız için tekrar teşekkür ederim. Yolunuz açık, okurunuz bol olsun.
Bende çok keyif aldım. Umarım kısa zamanda görüşürüz. İyi dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

Yorumlar

 1. Büyük bir keyifle okudum Beyda'cığım. Yazarın kitaplarını da merak ettim doğrusu. Yolu açık olsun. Senin de eline , emeğine sağlık. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldız;
   Foğunun İmcisi okudum. Çok güzeldi. Yüreğimde Saklı Sevdan aldım ama henüz okuyamadım. Sevgiler şekerim :)

   Sil
 2. 16 yaşlarında bir yönetmene mi yollamış yoksa yazar kendisi 16 yaşlarındayken bir yönetmene mi yollamış? 🤔 16 yaşında bir yönetmen olması beni şaşırttı o yüzden biraz kafam karıştı..✔ güzel bir röportaj olmuş,elinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ertuğrul Yıldırım;
   Sesli güldüm. Kendisi 16 yaşındayken bir yönetmene yollamış :)

   Sil
 3. Güzel röportaj olmuş. Emeklerinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
 4. Nevra Karataş'ı ilk kez duydum. Güzel bir röportaj olmuş :)

  YanıtlaSil
 5. Röportaj için tebrikler. Keyifle okudum :)

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel ve keyifli bir yorum olmuş. �� Yazarımız zaten çok samimi; yorumları da kendi gibi içten ve çok güzel. ☺️ O yazsın biz okuyalım. ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilknur çiloğlu;
   kesinlikle öyle. Benim içinde çok keyifli bir röportajdı :)

   Sil
 7. Yazmaya aşık insanları okumak çok güzel.

  YanıtlaSil
 8. Wattpad kullanıyordum bir ara sonra kapattım, o yüzden pek bilmiyorum Wattpad yazarlarını, sayende öğrenmiş oldum, çok güzel bir röportaj olmuş, eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 9. ne tatliş biri yaaa. hayalciymiş yanii normaaal :) wattpad sayesinde ne çok yazarımız oldu kii yaa ne güzeeel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep;
   Kesinlikle çok fazla yazarımız oldu. İçlerinden iyilerini de bulmak gerek.

   Sil
 10. Her şekilde okuyun...Bir çok güzel ifadesi var ama benim en çok bu dikkatimi çekti.Okuyun ki vizyonunuz gelişsin.Teşekkürler canım benim :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder