Ana içeriğe atla

Mimlendim ve Mimledim 21 - Küçük Bir Mim

Merhabalar

Sevgili Feri PeriEce Abla ve İzel Tolu Küçük bir mim yapmışlar ve beni de mimlemişler sağolsunlar. Ben bu sıra hangi yazıya yetişeceğime karar veremediğim için yazılar gecikmeli olarak geliyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor ve hemen sorulara geçiyorum.

1- Dünyayı değiştirecek üç küçük adım?
Dünyayı değiştirmek için insanların önce kendisini değiştirmesi demektir. Hani Tolstoy'un bir sözü var; "Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez" diye. İnsanlar içlerine iyilik, sevgi, merhamet, hoşgörü ve saygıyı koyabilseler zaten dünya yaşanacak bir yer olur. Savaşlar olmaz ama kimse kendisini değiştirmeyi düşünmediği ve sütten çıkma ak kaşık sandığı için bu sanırım mümkün olabilecek bir şey değil ama Allah korkusu varsa kişi de her şey daha güzel olur. Allah insanın içine önce Allah korkusu versin. Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

2- Dünyanın daha fazlasına ihtiyaç duyduğu şey?
Dünya daha fazla paylaşıma ihtiyaç duyuyor. Zenginler ceplerini doldurma derdine girmeseler ve fakirlere yardım etseler zaten aç kimse kalmaz. Ama zenginlerin ve yüreği fakir olanların bilmediği şey şudur ki; kefenin cebi yoktur. Nasip olursa kefen giyer gidersin. Nasip değilse onu bile göremezsin. Allah herkese hayırlı ölüm versin.

3- Okuduğunuz son kitap?
Debbie Macomber - Bir Dilekle Başladı Her Şey

4- İzlediğiniz son film?
Arif V 216

5- Değişmenizi sağlayan hatanız?
Çok büyük bir kazık yedikten sonra hayatımda bana zarar verenleri hayatımdan çıkarmayı öğrendim. Ben üzülmüyorum artık. Gidecekse yol veriyorum ve eskisi gibi içime atmıyorum. Ne hatası varsa söylüyorum ve Ali'ye kibarca bir bay bay yapıp hayatımdan uzaklaştırıyorum. Uzun zaman önce yapmalıymışım ama zararın neresinden dönerseniz kârdır.

6- Sözcükleriniz eylemlerinizle eşit midir?
Her zaman eşittir. Yalan söylemem. Netim. Yapamayacağım bir şeye ya da yetişemeyeceğim bir yere asla söz vermem. Ne söylüyorsam davranışlarımda da bunu görürler. 

7- Gurur duyduğunuz bir başarınız?
Her ne kadar devam edememiş olsam da; yıllar sonra iki tane Türk Sanat Müziği korosuna hem ses, hem de kulak olarak iyi bir derece ile seçildim. Ben zaten seçileceğimi biliyordum ama çevreme karşı bunu kanıtlamış olmak benim için çok büyük bir gurur kaynağıydı. Belki sahne alamadım ama o ortamdaki havayı solumak bile benim için mükemmel bir duyguydu.

8- Hayatta öncelikleriniz nelerdir?
Eşim ve oğlum. Ne olursa olsun onlarsız bir dünya vermesin Allah'ım. Sağlıkla, huzurla ve mutlulukla birlikte yaşlanmayı nasip etsin. 

9- Kendinizde beğendiğiniz beş özellik?
Başıma her ne kadar çok iş açsa da merhamet.
Rakam hafızam ki bazen sinir bozucu olabiliyor.
Pratik zeka olmam. Sonuç odaklı çalıştığım için detaylarla uğraşmıyorum. Bu da bana zaman kazandırıyor.
Aynı anda hem telefonla konuşup, hem bilgisayarda çalışıp hemde odada konuşan üçüncü kişiyi dinleyebilmem.
Son olarak müzik hafızam. Şarkı sözlerini sanatçıları ile birlikte aklımda tutabiliyorum ve inanılmaz bir repertuvarım var. Arkadaşlarım bazen benim beynimin nasıl çalıştığı konusunda dehşete düşüyorlar.

10- Geçen haftanın en güzel olayı nedir?
Eşimi yine tiyatroya götürdüm. Bundan güzel olay mı var?

Bu mimi çoğu kişi yaptı sanıyorum ama yapmayanların hepsini mimliyorum. 

Yeni yazılarımda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın. Hayatta sağlık önemli. Sağlığınıza iyi bakın.

Hoşçakalın.

Yorumlar

 1. Düşüncelerinde sana katılıyorum, çok haklı bir yazı olmuş 👍

  YanıtlayınSil
 2. Kalemine sağlık canım .Bende kazık yedikten sonra öğrenenlerdenim :)

  YanıtlayınSil
 3. Ooo süper 9. sorudaki cevaplara bayıldım.. Müzik hafızası mükemmel bir şey bilirim.. keşke imkan olsa yarıştırsak bu hafıza kutusunu :)
  Elinize sağlık.. mimleri önceden sevmezdim ama tanımaya vesile oldukları için seviyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. wooowww. Olurdu aslında neden olmasın. Hemi de süper olurdu. Belki bir gün olur kim bilir. Sevgiler :)

   Sil
 4. Bende bu mimi yapanlardanım :) Elinize sağlık.. Güzel cevaplar. Keyifle okudum. :))

  YanıtlayınSil
 5. 1. ci sorunun cevabı herkese ders olsa keske :) eline saglik canm. Güzel olmus

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke ama kimse anlamıyor ve anlamamaya da devam edecekler sanırım. Sevgiler canım :)

   Sil
 6. Tolstoy ne güzel demiş, evet kendimizi değiştirelim, ne bileyim egosu yüksek olanlar (ülkece öyleyiz diye düşünüyorum hele ki, tv yapımcıları vs. aman aman Kaf dağındalar!)egolarını törpülesinler, değişsinler, vs. Türk sanat müziği korosuna seçilmişsin tebrik ediyorum, çok severim, ne güzel...umarım video çekersin dinleriz, izleriz.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müjde ablacığım maalesef insanlardaki ego Kaf Dağını da geçip Nirvana'ya ulaştı. Ulaşılamıyor. Umarım herkesin egosu söner bir gün. Birlikte olursak bir gün sana seve seve konser veririm şekeri ablam:) Sevgiler :)

   Sil
 7. Kalemine sağlıık! Bu mimi ben yapmadım. Yapacağım inşallah,sevgiler! :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Yap yap seninde cevaplarını merak ediyorum :)

   Sil
 8. Tolstoy'dan alıntıyla başlayınca etkilenmedim desem yalan olur :)

  YanıtlayınSil
 9. "Dünyayı değiştirmek için insanların önce kendini değiştirmesi gerekir"cümlesine kesinlikle katılıyorum.Korodaki başarılarından dolayı kutluyorum seni canım. Çok güzel bir mim olmuş 😊Ben de yaptım aynı Mimden 😊Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Koro benim için gerçekten çok güzeldi ama maalesef bırakmak zorunda kaldım. Belki sonra yeniden girebilirim ama şu anda pek mümkün görünmüyor :( Senin mimi de okuyalım hemen. Sevgiler canım;)

   Sil
 10. Yaptığın için çok teşekkür ederimm :)
  1.sorunun cevabına bayıldım . Gerçekten herkes kendi kapısının önünü süpürse dünya mükemmel bir yer olurdu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım benim. Mimlediğin için ben teşekkür ederim. Eevet dediğin çok doğru. Herkes kendi kapısının önünü süpürse dünya daha yaşanır bir yer olacak. Sevgiler :)

   Sil
 11. Çok teşekkür ederim kırmayıp mimi yaptığınız için :)
  9. sorudaki cevaplara ben de bayıldım. Hele ki Türk Sanat Müziği korosuna katılmanız ayrı hoşuma gitti.
  Benim de biraz maceralarım olmuştu oralarda :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki de yaparım ne demek canım. Mimlediğin için ben teşekkür ederim. Umarım bir gün Türk Sanat Müziği ile ilgili konuşma fırsatımız olur. Sevgiler :)

   Sil
 12. 8. Soruda ki içtenilginiz ve ailenize olan bağlılığinizi ayakta alkisliyorum👏👏😊 Çok samimi bir mim olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Eşim ve oğlum benim dünyam, önceliğim. Bu nedenle ne olacaksa onlarla olsun. :)

   Sil
 13. Bu güzel mimi sizden çalarak cevapladım. Neticede bazı hırsızlıklar güzeldir değil mi? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aaaa tabii ki de:) Çok mutlu oldum. Hemen okuyalım o zaman. Teşekkürler. :)

   Sil
 14. Canım, en son sahne alan sanatçılara benzedim son haftalarda, hiiiç istemeden... Beyda'cığım, inan öyle koşturuyorum ki evde, geceye sarkınca da derman kalmıyor. Neyse, bunu da atlatırım Allah'ın izniyle.

  Cevaplardan çıkan oklar, hem kültürlü, hem de yaşamında başarılı bir kadını gösteriyor. Gurur duydum seninle. Harika yanıtlar vermişsin kızım. Tolstoy'un sözü doğru ötesi.
  Demek kızım Sanat Müziği'de başarılı, ne güzel, kutluyorum.
  Aynı anda üç şeyi birden gerçekleştirmen hele, şaşırdım. Ben diyelim yemek yaparken hasbelkader biri soru sorsa; aman nasıl kızıyorum. Küçükten beri böyleyim. Sevmiyorum bu huyumu ama aşamıyorum kızım.
  Mim davetimi kabul ettiğin için çok teşekkürler. Aslında dün gece bloğuna yol almıştım ama cereyanlarımız çok sık gitti dün, gelmesini bekleyemedim. Emeğine, eline sağlık canım. Oğlunun da gözlerinden öpüyorum. Allah aile birliğinizi korusun, birbirinize bağışlasın yavrum sizi. Sevgiyle gözlerinden öperim Beyda'cığım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Ece abla. Allah hayırlısını ve sağlık versin. Gerisi hallolur.
   Ben bu üç kişiyi aynı anda dinleyince insanlar benden korkuyor :) Hangi ara detay kaçırmadan yapabiliyorsun diye. Bunun da sırrı bende:)
   Türk Sanat Müziği benim içimde uhdedir. Maalesef devam edemedim. Özel nedenlerde vardı. Açıklarım sana ayrıca. Ama o ortamda bulunmak bile çok güzeldi. En azından o hayalimi gerçekleştirdim ve bu konuda eşimde çok destek oldu sağolsun. Oğlumla biz de seni kocaman öptük o zaman. Sevgiler :)

   Sil
 15. Ne güzel şeyler yazmışsınız . :) Keyifle okudum yazınızı . Sevgiler . :)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.