Ana içeriğe atla

30 Şarkı Meydan Okuması 12 -Gençliğinden (Ergenliğinden) Bir Şarkı

Merhabalar

30 Şarkı Meydan Okumasında geldik 12.sıraya. 
Gençliğinden (ergenliğinden) bir şarkı.

Aslında buraya eklenebilecek onlarca şarkı varken, neden bu şarkı diye sorabilirsiniz. Benim için çok değişik bir hikayesi var. Sizlere de anlatmak istedim.

Yonca Evcimik Abone albümünü 1991 yılında çıkardı. Doksanlı yıllarda çocukluk yaşayanlar o zaman çıkan kasetleri anımsayacaktır. Kaset kaplarının içinde bir dönem şarkı sözlerinin de yazılması pek modaydı. Tabii o zamanlar kaset alabilen çocuklar bir tık daha havalı olurdu. Birinden dinlemek için kaset istediğinizde ya da "kaset kabının içindeki şarkı sözlerini deftere yazacağım verir misin?" dediğinizde kaset sahibi sanki mal bağışlayacak gibi havalanır, hatta vermemek için bin bir yolu dener, hatta bazen daha da ileri giderek "yeminliyim, kimseye kaset vermiyorum" sözlerini bile sarf edebilirdi. Nitekim ben de bunu yaşadım.

Abone gerek sözleri, gerek dansıyla o döneme damgasını vuran bir şarkı. Bu albümü çok almak istememe rağmen, malum parasızlık nedeniyle alamamıştım ve radyo da şarkıyı kovalamaya başladım. Bir gün dayı kızım bize kalmaya geldi. Yanında da bu albüm. O kadar mutluyum ki; havalara uçuyorum. Neyse albümü dinliyoruz. Dedim boş kaset var. Hadi çekelim. Kaset kabındaki sözleri de deftere yazayım. Birden ne olduğunu anlamadım. Kaseti teypten çıkardı. Kabına koydu. Hemen çantasına attı. "Hayatta olmaz. Önüme altın sersen yine de vermem" dedi. Ben kalakaldım. Ne desem bilemedim. Sonrasında da yeniden isterim diye mi? bilmiyorum gece boyu hiç konuşmadı. Ertesi günü dayım gelip götürmüştü. O günden sonra da zaten pek sıkı fıkı olmadığımız dayı kızıyla sonrasında da çok fazla görüş(e)medik.

Bu kadar muhabetten sonra hadi şarkıyı dinleyelim. 

Hepinize keyifli dinlemeler. Hoşçakalın.

Yorumlar