11 Ocak 2016 Pazartesi

Juliette Sobanet - Siyah Kar / Kitap Tanıtımı


Merhabalar

Geçtiğimiz günlerde raflarda yerini almış olan polisiye bir kitapla geldim. Juliette Sobanet Siyah Kar. Kitabın konusu 1937 yılında da aynısı yaşanmış bir kaçırılma olayının yıllar sonra yeniden aynı şekilde tekrarlanması ve kaçırılan ikizi Isla'yı arayan Jillian'ın yaşadıkları diyebiliriz. Kitabı okumak için başlıca nedenlerimden biri tabii ki polisiye tarzda olması. Ancak bunun dışında geçmişte de aynısı yaşanmış olayların belli bir zaman sonra yeniden yaşanması ve karakterlerimizin bunu çözmeye çalışmaları. Eski ve yeni olaylar arasında bağlantı kuran,  kitaplar ilgimi çekiyor. Siyah Kar'da bu tarz da bir kitap olması nedeniyle ilgimi çekti. Kitap için bir nevi fantastik tür de diyebiliriz. Juliette Sobanet Siyah Kar kitabında umarım geçmiş ve gelecek zaman arasındaki ilişkiyi güzel bağlamayı başarabilmiştir. 

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Tanıtım Bülteninden

Zaman adeta sihirli bir değnek gibidir. Ya tamamen olacakları değiştirirsiniz ya da geçmişin gölgesini…
“Son bir kez daha gördüm karlar arasındaki yüzünü. Bu kez konuşmadı. Menekşe gözleri her şeyi açıklıyordu. Çok geç kaldın diyordu sanki. Çok geç kaldın.”
İkizlerin birbirini hissettikleri söylenir. Tıpkı gazeteci Jillian Chambord’un, korkunç bir rüyadan karlı sabaha uyandığında ikizi Isla’nın başının dertte olduğunu hissettiği gibi. Yollarını ayırdıktan altı sene sonra Samuel Kelly’nin dedektif olarak Jillian’ın karşısına çıkması iyiye işaret değildir. İkizi Isla, iki genç kızla birlikte İsviçre’den Paris’e giden gece yarısı ekspresinden kaçırılmıştır.

Jillian, acı bir geçmişi paylaştığı ikizini bulmaya çalışırken, Yılbaşı Arifesi’nde tarihin yeniden yaşandığını keşfeder. Çünkü 1937 yılında Isla gibi başka bir genç kız iki kişiyle birlikte aynı trenden kaçırılmıştır. Jillian ve Samuel, olayı çözmek için gece yarısında Doğu Ekspresi treninde yolculuk ettiklerinde kendilerini çok farklı bir durumda bulurlar. Onlar artık 1937 yılındadır… Jillian bu zorlu yolculukta ikizini kurtarmaya çalışırken, Samuel’e olan hislerini dizginleyebilecek midir? Dahası artık onlar için bir gelecek var mıdır?

Siyah Kar, muhteşem kurgu ve etkileyici anlatımıyla aile bağlarının önemini vurgulayan, sevdiklerimiz için neleri göze alabileceğimizi gösteren zaman ötesi bir roman.  


Basım Yılı : 2016Sayfa Sayısı : 282Arkadya Yayınları
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder