Ana içeriğe atla

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

Merhabalar

Yine Allah'a şükür bir kurban bayramına daha eriştik. Rabbim kesilen kurbanlarımızı kabul eylesin inşallah.Bayramlar benim için her zaman önemli oldu. Kurban bayramlarının önemi ise bende daha bir büyüktü. Tabii artık eski bayramlar yok ve bu dünyadan göçen eskiler nedeniyle her gün değerlerimizi biraz daha yitiriyoruz.


Çocukken kurban bayramının ilk günü babam kurbanımızı keserdi. Sonrasında biz arkadaşlarımızla şeker toplamaya çıkardık ve 1.günün geçmesini deli gibi isterdik. Çünkü bayramın 2.günü sabah trenle köye giderdik ve şimdi rahmetli olan dedem bizi istasyondan traktörü ile alır, eve getirdi. Kalabalık bir sülaleye sahip olduğumuzdan tüm akrabalar rahmetli anneannemlerde toplanır, kesilen kurban etleriyle hazırlanan sofralara otururduk. Babam aşçı olduğundan genelde yemeklerin hazırlanması kısmıyla kendisi ilgilenirdi ve bize kadayıf tatlısı yapardı. Çocuklara ayrı, büyüklere ayrı sofra kurulur, o anda sofrada bulunan en büyük çocuk (ki bu genelde dayımın oğlu olurdu) yemek sonrasında kadayıf tepsisini eline alır, geriye doğru sayar ve sofraya koyar gibi yaparak bizi kandırırdı. Sofrada kadayıfa batmış çatal yerine, boş siniye değen çatal sesleri eşlik ederdi. Bu olay bir kaç kez tekrarlandıktan sonra abim sonunda beklemediğimiz bir anda tepsiyi bırakır ve herkes bir çatal daha fazla almanın yarışına girerdi.

Şu anda o günleri ne kadar özlediğimi anlatmama gerek yoktur sanırım. Keşke o günlere geri dönebilsek ve kıymetini bilemediğimiz bayramlarımızı biraz daha yaşayabilsek. Siz siz olun yaşadığınız anın kıymetini bilin. Malum geçen zaman geri gelmiyor. Geriye sadece güzel hatıralar kalıyor.

Hepinize sevdiklerinizle geçireceğiniz mutlu, huzurlu ve sağlıklı bayramlar dilerim.

Hoşçakalın.

Yorumlar